Cumartesi, Ağustos 13, 2022

İnsanlık Tarihine Damga Vuran Salgın Hastalıklar

COVID-19 Salgını ile mücadele ettiğimiz bu zorlu günlerimizde, sizlerle insanlık tarihine damga vurmuş salgın hastalıkları birlikte hatırlayalım. Tüm insanlık yüzyıllar boyunca çeşitli salgın hastalıklarla savaşmış, ne yazık ki bizlerde benzer bir sürece tanıklık etmek durumunda kaldık.

SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu):

Damlacık yoluyla insandan insana bulaşan bu hastalık koronavirüsün (SARS-CoV) neden olduğu üst solunum yolu hastalığıdır. İlk olarak; 2002 yılında Hong Kong’da meydana gelmiştir. 2003 yılında kontrol altına alınmıştır.

MERS (Ortadoğu Solunum Yolu Sendromu):

MERS-CoV enfeksiyonu, her yaştan kişiler arasında yakın temas yoluyla bulaşır.İlk olarak; 2012 yılında Ürdün’de meydana gelmiş, hızlıca diğer ülkelerde de varlığını göstermiştir.

Başlıca belirtileri:

  • Ateş
  • Öksürük
  • Nefes Darlığı

EBOLA SALGINI (EVD):

İnsanlarda nadiren görülen ancak ölümcül olan bir hastalıktır. Bu virüs tipi Sahra altı Afrika’da bulunur. Virüsü taşıyan hasta kişi veya ölü bir kişiyle doğrudan temasla geçer.

SİFİLİZ SALGINI

1. ve 19. Yüzyıllar arasında Avrupa’da çok yaygın olan ve cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

SITMA SALGINLARI

Dişi anofel sivrisineklerin insanlara taşıdığı ateşli bir hastalıktır. Geçmişten bu yana adını sıkça duyduğunuz bu salgın, 2018 yılında bile dünyanın bazı ülkelerinde karşımıza çıkmıştır.

İSPANYOL GRİBİ (1918-1920)

Tarihteki grip salgınları arasında en büyüğü olan, H1N1 virüsünün neden olduğu bu grip milyonlarca insanın ölümüne neden olmuştur. Hayvanlardan da insanlara geçen bir virüstü. Bu salgın 1.Dünya Savaşı yıllarında Osmanlı Devleti dahil tüm dünyayı sarmıştır.

İLK VEBA SALGINI

İlk kez 541 yılında Mısır’da başlamıştır. Kuzey Afrika, Avrupa, Orta Asya ve Güney Asya nüfusunun yaklaşık %50’si bu dönem kaybedilmiştir.

İKİNCİ VEBA SALGINI (Kara Ölüm)

1347-1351 tarihleri arasında yaşanmış olan bu salgın insanlık tarihinin en ölümcül salgını olmuştur. Yersinia Pestis bakterisinin neden olduğu bu hastalığın ilk belirtisi olarak, insanlarda siyah renkli şişlikler görülmüştür. Bu yüzden hastalık “Kara Ölüm” olarak adlandırılır.

İlk olarak Çin ve Orta Asya’da meydana gelmiştir. Avrasya ve Kuzey Afrika’da 75-200 milyon kadar insan ölmüştür.

1629-1631 yılları arasında İtalya Salgını, 1665-1966 yılları arasında Büyük Londra Salgını, 1679 yılında Büyük Viyana Salgını, 1720-1722 yılları arasında Büyük Marsilya Salgını ve 1771 yılında Moskova Salgını yaşanmıştır.

KOLERA SALGINLARI

Vibrio Cholerae isimli bakteri bağırsak enfeksiyonuna neden olmaktadır. Akut ve şiddetli ishal en önemli belirtileridir. 1817 yılında başlayan bu ölümcül salgın, 2004-2014 yılları arasında bile 45.543 ölüme neden olmuştur.

TİFO SALGINLARI

Salmonella typhi etkenli olan bu salgın türü pis yiyecek ve içme suları ile bulaşır. Virüs vücuda girdikten 7-15 sonra hastalık ortaya çıkar.

AİDS

İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) ilk olarak 1976 yılında Demokratik Cumhuriyeti’nde tanımlanmıştır. Hala günümüzde birçok insanın canına mal olmaktadır.

ÇİÇEK HASTALIĞI SALGINLARI

Tarihte en çok ölüme neden olmuş bu hastalık damlacık yoluyla, direk temasla bulaşmaktadır.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar