Cumartesi, Ekim 1, 2022

Bebekler Neden Ağlar?

Bebekler neden ağlar? Bu sorunun pek çok yanıtı var. Hadi hep birlikte bebeklerin ağlama nedenlerini inceleyelim.

Açlık

Annelerin duymaktan en çok nefret cümlelerden biridir; “Bu bebek açlıktan ağlıyor!” Ama ne yazık ki bu cümlenin doğruluk payı vardır. Anne sütü veya formül mamanın bebeğe yetmemesi durumunda; bebek açlıktan dolayı şiddetli ağlama krizleri geçirebilir. Doktorunuzla bu konuyu görüşerek hızlı bir aksiyon alabilirsiniz. Fakat mutlaka şu detayında altını çizmeliyiz; her anne bebeğinin aç olup olmadığını herkesten çok daha iyi bilir 🙂

Gaz Sancısı

Bebeklerin ilk 3 aylık dönemlerinde çok şiddetli gaz sancıları olabilir. Anne sütü veya formül mamalar, bebeğin yapısına göre bu gaz sancılarını meydana getirir. Beslenme sonrası mutlaka bebeğin gazının çıkarılması gerekir. Gece beslenmelerinde bebeğiniz uyuyor olsa bile gaz çıkarma seremonisini asla es geçmeyin.

Annelerin yiyip, içtiklerine dikkat etmesi; formül mama kullanılıyorsa belki mamanın değiştirilmesi; bebeğin ayağının altına sıcak su torbası konulması veya kiraz çekirdekli patikler giydirilmesi… Her biri gaz sancılarına geçici veya kesin çözümler getirebilir. Naçizane; “Acı elma yağı gaz çıkarıyor” diye dışarıdan duyduğunuz her detayı doktorunuza danışmadan bebeğinize uygulamayın lütfen. (Zira bazı bebeklerde acı elma yağı inanılmaz alerjen olabiliyor, tecrübeyle sabit:)

Kucak İsteği

Anne & baba kokusu arayışı, kendinin güvende hissetme arzusu, bebeğin kendi kendini yatıştıramama durumu ve tüm bu benzer duygusal hislerin sonucu olarak kucak isteği, tensel ve duygusal temas… Özellikle bebeklerin sıçrama dönemlerinde şiddeti iyice artan bu masum istek, karşılanmaması durumunda ağlama krizlerine neden olabilir.

Sıcak veya Soğuk Ortam

Belki kulağınıza dehşet gelecek ama gerçek şu ki bebeklerin verimli bir uyku uyumaları için oda sıcaklığının 22 derecelerde olması gerekir. Oda sıcaklığı özellikle gece sık uyanan ve ağlama atakları yaşayan bebeğin üzerinde oldukça etkilidir.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar