Çarşamba, Eylül 28, 2022

Oobleck Yapımı – Oobleck Hamuru Nedir

Çocuklarınızla iyi vakit geçirmeniz için yeni bir aktivite tavsiyesiyle karşınızdayız; Ooebleck yapımı. Her evde olan 2 adet malzeme ile Oobleck yapmaya hazır mısınız? Çocuklarınızdan daha çok sevip vakit geçireceğinize de şimdiden eminiz:)

Malzemeler:

  • 1 su bardağı Su
  • 2 su bardağı Mısır Nişastası
  • İsteğe bağlı gıda boyası

Not: Ölçü her zaman 2’ye 1 olacak!

Derin bir kasenin içerisine 2 su bardağı mısır nişastasını boşaltın. Üzerine azar azar 1 su bardağı suyunuzu boşaltacaksınız. Burada önemli olan kıvam olduğu için, suyu biraz boşaltıp, nişastayla karıştırarak su boşaltım işleminize devam edin.

Olması gereken kıvam şu, karışımı avucunuzda top yapmaya çalışın. Eğer karışım aşırı cıvıksa biraz daha mısır nişastası ekleyin. Topu yaptıktan sonra ikinci aşama; avucunuzu açtığınızda yaptığınız topun sıvı gibi elinizin arasından akması gerekir. Avcunuzdaki top sıvı şekilde akmıyorsa kıvamı tutturana kadar her seferinde 1 yemek kaşığı su ilave edebilirsiniz.

İpucu: Oynarken Oobleck’iniz kuruyacaktır, kurumasını önlemek için ara sıra 1 yemek kaşığı su ekleyebilirsiniz.

Özellikle 1-2 yaş arası bebeklerinizle bu aktiviteyi mutlaka tecrübe edin. Bebeklerin duygusal gelişimlerinde, duyu bütünlemelerinde, el-göz koordinasyonlarının gelişimlerinde bu aktivite oldukça etkili. Oobleck’in içine minik oyuncak hayvanlarınızı, arazi araçlarınızı koyup bebeklerinize hikayeler anlatarak onlarla uzun süre kaliteli vakit geçirebilirsiniz.

Ne kadar eğleneceklerini görmeniz için çok pratik bir tarif : Oobleck

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar