Pazartesi, Ekim 3, 2022

Erkeklerde Selülit Olur mu?

Kadınlarda olduğu kadar yaygın olmasa da erkekler de selülitten muzdarip olabilir. Onların durumunda bu, aşırı yağ birikiminin neden olduğu cilt dokusunda bir değişikliktir. Bu, kas tabakasının dokularına baskı uygular ve cildin portakal kabuğuna benzemesine neden olur.

Genetik eğilim, erkeklerdeki selülitin kadınlarda olduğu gibi tam olarak aynı olmadığı anlamına gelir. Temel fark, bir kadının yağ hücrelerini saran bağ dokusunun yapısının, dikey kemerler şeklinde düzenlenmiş, derinin derin tabakasına sabitlenmiş, köşeleri dış tabakaya dönük olan bölmelerden oluşmasıdır.

Erkekler söz konusu olduğunda, bağ dokusunun yapısı, bir bal peteği hücrelerine benzer şekilde, yağ hücrelerinin küçük bağımsız birimler oluşturacak şekilde yatay olarak düzenlenmiştir.

Bu retiküler yapı nedeniyle erkek yağ hücreleri boyut olarak büyüdüklerinde kadınlarda olduğu gibi cildin dış tabakasını dik olarak etkilemezler.

Erkeklerde selülitin en yaygın nedenleri hormonal değişiklikler, sigara, dolaşım sorunları, aşırı alkol tüketimi ve fazla kilolardır.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar