Çarşamba, Eylül 28, 2022

0-3 Yaş Kitap Önerileri – Bebekler İçin Kitap Önerileri

“Bebeğime hangi kitapları veya eğitici kartları almalıyım?” sorusu 0-3 yaş bebeklik-çocukluk döneminde ailelerin en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesidir. Yeni doğan bebeğinize bile almanız gereken kitaplar, eğitici kartlar var biliyor muydunuz?

Bebeklerimizin ve çocuklarımızın gelişimi için ilk andan itibaren kitaplar, eğitici kartlar oldukça önemlidir. Çocukların zihinsel ve dil gelişimleri için ilk dönemlerde sağladığınız bilgi aktarımı ne kadar fazla olur, ne kadar güçlü bir temele dayanırsa, ilerideki gelişimlerini de bir o kadar güçlü olacaktır. Bebeklerimizin ilk adımlarında onlara iyi birer rehber olmak zorundayız. Bunu da kitaplar ve eğitici zeka kartlarıyla başarabiliriz.

0-3 Yaş bebeklere alınması gereken kitaplar ve eğitici kartlara gelin birlikte göz atalım.

  1. Siyah-Beyaz Zeka Kartları (Yaş Grubu: 0-6 Ay)

Bebeklerinizin görsel ve zihinsel gelişimini destekler. Bebekler ilk aylarında sadece siyah, beyaz ve gri tonlarını görebilir. Bu yüzden ilk başlangıç kartlarınız siyah-beyaz olmalıdır. Bu eğitici kartlardan mutlaka satın almalısınız.

2. İlk 50 Sözcük, Hayvanlar ve Meyveler Eğitici Kartlar (Yaş Grubu: 6 Ay +)

Siyah-Beyaz kartlardan sonra hemen satın almanız gereken diğer eğitici kartlardır. İlk 50 Sözcük ile başlayabilirsiniz. Bebeğiniz sizden ne kadar çok kelime duyarsa o kadar iyi olacaktır. Resimlerle birlikte bebeğinize bir çok şeyi gösterip, üzerine hikayeler kurup paylaşabilirsiniz.

3. İngilizce Eğitici Kartlar (Yaş Grubu: 6 Ay +)

4. Cee-ee Serisi (Yaş Grubu: 6 Ay +)

Bebekleriniz bayılacak. Hiç kuşkunuz olması.

5. Cırt Cırtlı Kitaplar (Yaş Grubu: 1+ Yaş)

İçerisindeki hikaye kahramanları tak çıkar mantığıyla yapılmıştır. Her hikayede ilgili kahramanı bebeğiniz kitaba yapıştırıyor. Cırt cırtlı, yapıştır-sök kitap mantığına tüm bebekler bayılıyor ve daha uzun süre bu tür kitaplara odaklanıyorlar. Kütüphanenizde mutlaka bir adet bulunmalı.

6. Hareketli Kitaplar (Yaş Grubu: 1+ Yaş)

Bebekleriniz parmaklarıyla kitaptaki hikayeleri hareket ettirebiliyor. Bu tür kitaplar çocukların el göz koordinasyonlarını ve çevreyle bağlantı kurma yeteneklerini geliştirmek amacıyla hazırlanmıştır. Siz bile bu kitapları bebeğinize anlatmaya, onun minik parmaklarıyla hikayeye katılmasına bayılacaksınız.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar