Çarşamba, Eylül 28, 2022

Bebekler Neden Hıçkırır – Bebekler Neden Hıçkırır Nasıl Geçer

Bebekler neden hıçkırır? 5 Günlük Bebek Neden Hıçkırır – Bebekler Neden Hıçkırır Kadınlar Kulübü


Hıçkırıkların nedeni büyük olasılıkla akciğerlerin tabanındaki kas olan diyaframın tahriş olmasıdır. Bazen bu kas spazm veya kramp olmaya başlar. Bu, ses tellerinin kapanmasına neden olarak o ayırt edici “hic!” Bildiğin ve korktuğun ses.

Gelişmekte olan bebekler doğmadan önce bile hıçkırıklara yakalanabilir ve birçok hamile kadın, karınlarında bu sözlerin titrediğini hissetti .Bebekler Neden Hıçkırır Nasıl Geçer soruları çok sorulur.

Hıçkırık, özellikle yeni doğanlarda ve bebeklerde yaygındır. Dr. Liermann, “Tam olarak nedenini bilmiyoruz, ancak hıçkırığın nedeni midede artan gaz olabilir” diyor. “Bebekler yemek yerken aşırı beslenirse veya yutkunursa, bu midenin genişlemesine ve diyaframa sürtünmesine neden olarak hıçkırıklara neden olabilir.”

Hıçkırık ve gastroözofageal reflü
Genellikle hıçkırık bebekleri rahatsız etmez. Ancak bazen hıçkırık, gastroözofageal reflü (GERD) belirtisidir. Reflü, mide asidinin bebeğin yemek borusuna geri dönmesine neden olur.

Reflüsü olan bebeklerde aşağıdaki gibi belirtiler de vardır:

Öksürme.
Tükürmek.
Sinirlilik ve ağlama.
Sırtın kamburlaştırılması, özellikle beslenme sırasında veya sonrasında.
Bu belirtileri fark ederseniz, doktorunuzla bebeğinizin reflü olup olmadığı ve bununla nasıl başa çıkılacağı konusunda konuşun.

Bebek hıçkırığı nasıl geçer

Dr. Liermann, bebeğinizde reflü semptomları yoksa hıçkırık yüzünden strese girmeyin, diyor. Ama o küçük “hics!” seni rahatsız ediyor, deneyebileceğin bazı şeyler var.

Besleme pozisyonlarını değiştirin
Dr. Liermann, küçüğünüzü daha dik bir pozisyonda beslemeyi deneyin. Bebeğinizi bir yastığa yaslayarak düz yatmamasını sağlamak, yemek zamanlarında daha az hava almasına yardımcı olabilir.

Daha sık geğirmek
Dr. Liermann, “Geğirme genellikle hıçkırıklara yardımcı olur” diyor. Hıçkırıkların ortaya çıkmasını önlemek için bebeğinizi beslenme sırasında geğirin. 2 veya 3 onstan sonra geğirme molası vermeyi deneyin.

Emziriyorsanız, taraf değiştirmeden önce bebeğinizi geğirin. Külçenizde zaten hıçkırık varsa, sırtınıza hafifçe vurarak onları rahatlatmayı deneyebilirsiniz.

Binky’ye ulaşın
Emzikler bazen yollarındaki hıçkırıkları durdurabilir. Dr. Liermann, “Emme hareketi diyaframın gevşemesine yardımcı olabilir” diye açıklıyor.

Sıkıntı suyu ver
Gripe su, kolik ve karın sorunları için bir tedavi olarak pazarlanan, reçetesiz satılan bir bitki karışımıdır. Bazı ebeveynler hıçkırıklara da yardımcı olduğunu düşünüyor.

Ama her şeyden önce, diyor Dr. Liermann: Endişelenmeyin. “Hıçkırık kendi kendine durur ve bebeklere rahatsızlık vermez. Bu yüzden onları tedavi etmeniz gerektiğini hissetmeyin, ”dedi.

Hıçkıran Bebek Tok mudur

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar