Pazartesi, Ekim 3, 2022

Joe Biden Kimdir – Joe Biden Kaç Yaşında

Joe Biden Kaç Yaşında

Joe Biden 78 Yaşındadır.

Joe Biden Boyu

Joe Biden 1.82 m Boyundadır.

Joe Biden Kökeni

Joe Biden Serveti hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Joe Biden Türkiye

Joe Biden Kimdir

Joe Biden, siyasete dönmeden önce kısa bir süre avukat olarak çalıştı. Tarihin en genç beşinci ABD senatörü ve Delaware’nin en uzun süre hizmet veren senatörü oldu. 2008 başkanlık kampanyası hiçbir zaman ivme kazanmadı, ancak Demokrat aday Barack Obama onu aday arkadaşı olarak seçti ve Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 47. başkan yardımcısı olarak iki dönem görev yaptı. 2017 yılında yönetiminin kapanışında Obama, Biden’a Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı takdim etti. İki yıl sonra Biden, ABD başkanlık kampanyasını başlattı ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 46. başkanı seçildi.


20 Kasım 1942’de doğan Biden, ülkenin en yüksek siyasi bürolarından birine ulaşmadan çok önce, kuzeydoğu Pennsylvania’daki mavi yakalı Scranton şehrinde büyüdü. Babası Joseph Biden Sr., fırın temizliği ve ikinci el araba satıcısı olarak çalıştı. Annesi Catherine Eugenia “Jean” Finnegan’dı.

Biden, ailesine ona sertlik, sıkı çalışma ve azim aşılamakla övünüyor. Babasının sık sık şöyle dediğini hatırladı: “Şampiyon, bir adamın ölçüsü ne sıklıkta yere yığıldığı değil, ne kadar çabuk kalktığıdır.” Ayrıca, mahalledeki büyük çocuklardan biri tarafından zorbalığa uğradığı için eve somurtkan bir şekilde döndüğünde, annesinin ona “Burnunu kanla ki ertesi gün sokakta yürüyebilesin!” Dediğini söyledi.

Biden, Scranton’daki St. Paul İlkokuluna gitti. 1955’te, 13 yaşındayken, aile, Mayfield, Delaware’e taşındı. Bu, hızla büyüyen orta sınıf bir topluluk olan ve esas olarak yakındaki DuPont kimya şirketi tarafından idame ettirildi.

Çocukken Biden kekelemeyle mücadele etti ve çocuklar onunla alay etmek için ona “Dash” ve “Joe Impedimenta” adını verdiler. Sonunda uzun şiir bölümlerini ezberleyerek ve bunları aynanın önünde yüksek sesle okuyarak konuşma engelini aştı.

Biden, prestijli Archmere Akademisi’ne kabul edilinceye kadar St. Helena Okulu’na devam etti. Ailesinin okul ücretini karşılamasına yardımcı olmak için okul camlarını yıkayarak ve bahçeleri ayıklayarak çalışmak zorunda olmasına rağmen, Biden uzun zamandır “en derin arzumun nesnesi Oz’um” dediği okula gitmeyi hayal etmişti. Archmere’de Biden sağlam bir öğrenciydi ve küçük boyutuna rağmen futbol takımında göze çarpan bir oyuncuydu. “O sıska bir çocuktu,” diye hatırladı koçu “ama o bir koç olarak 16 yıldır sahip olduğum en iyi pas alıcılardan biriydi.” Biden, 1961’de Archmere’den mezun oldu.

Kolej, Evlilik ve Hukuk Okulu
Biden, tarih ve siyaset bilimi okuduğu ve futbol oynadığı yakındaki Delaware Üniversitesi’ne gitti. Daha sonra üniversitenin ilk iki yılını akademisyenlerden çok futbolla, kızlarla ve partilerle daha fazla ilgilenerek geçirdiğini itiraf edecekti. Ama aynı zamanda, 1961’de John F. Kennedy’nin ilham verici açılışının da etkisiyle, bu yıllarda siyasete keskin bir ilgi duydu.

İlk sınıftaki Bahamalar’a bir bahar tatili gezisinde Biden, Neilia Hunter adında bir Syracuse Üniversitesi öğrencisi ile tanıştı ve kendi deyimiyle “ilk bakışta aşık teneke bardağa aşık oldu.” Yeni aşkından cesaret alarak, çalışmalarına daha fazla başvurdu ve 1965’te Delaware’den mezun olduktan sonra Syracuse Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kabul edildi. Biden ve Hunter, ertesi yıl, 1966’da evlendi.

Biden en iyi ihtimalle vasat bir hukuk öğrencisiydi. Syracuse’daki ilk yılında, bir hukuk inceleme makalesine atıfta bulunmayı gerektiği gibi göstermediği için sınıfta kaldı. Kazara bir gözetim olduğunu iddia etmesine rağmen, olay kariyerinin ilerleyen dönemlerinde onu rahatsız edecek.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar