Pazar, Ekim 2, 2022

Yeni Başlayanlar İçin Kedi Bakımı

Evlerimizde kapalı kaldığımız bu günlerde bize arkadaşlık edecek bir yoldaşa evimizin kapılarını açmaktan daha güzel ne olabilir ki? 
Sokaklarda aç ve susuz ilgi bekleyen bir sürü can var. Birini sahiplenmek ve karşılıksız sevgisine ev sahipliği yapmak paha biçilemez.

Eğer siz de evinize bir kedi almak istiyorsanız ama bu konuda kararsızlıklarınız varsa bu yazı tam da sizin için.

Sokakta bulduğum bir yavruyu hemen eve alabilir miyim?

Tabii ki alabilirsiniz ama öncesinde bir veterinere uğramakta fayda var. Böylece minik kedinizin kaç aylık olduğunu, bir sağlık problemi bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu sevimli dostlarımız daha doğum sırasında annelerinden birtakım parazitlerle dünyaya gelebiliyorlar. Merak etmeyin size zarar vermezler ama kedinizin sağlığı için mutlaka hemen bir iç dış parazit ilacı kullanmakta fayda var. 

Kediler yıkanır mı?

Kedileri yıkamanıza gerek olmadığı gibi hatta yıkamamak da gerekiyor. Kediler görebileceğiniz en temiz hayvanlardan biri. Doğumlarından kısa bir süre sonra yalanmaya başlıyorlar ve kendilerini temizliyorlar. Minik dostunuzu eve aldıktan birkaç gün sonra fark edeceksiniz ki tertemiz bir kediniz olmuş 

Kediler tuvaletlerini nasıl yaparlar?

Kedi tuvaleti olarak kullanılmak üzere satılan plastik kutular var. Ama mutlaka bu kutulardan almanıza gerek yok. evdeki büyükçe bir leğeni de kedinize tuvalet olarak kullanabilirsiniz. Bu kutunun içine de bütün zincir marketlerden alabileceğiniz kedi kumunu koyabilirsiniz. 

Bu kumu kedinizin ihtiyacına göre belli sıklıklarda değiştirmeniz ya da iri delikli kum temizleme küreği kullanarak temizleyerek kumunuzun ömrünü uzatabilirsiniz. 

Kedime nasıl bir mama vermeliyim?

Yine neredeyse bütün zincir marketlerde kedi maması bulabilirsiniz. Ama daha sağlıklı mama seçenekleri de mevcut tabii ki. Kendi bütçenize uygun olan mamayı ister internet sitelerinden isterseniz de veterinerinizden bulabilirsiniz.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar