Pazartesi, Eylül 26, 2022

Bitcoin Nedir, Bitcoin Nasıl Alınır – Bitcoin Nasıl Kullanılır

Bitcoin Nedir

Bitcoin 2009 yılında Satoshi Nakamoto adlı kişi tarafından kurulmuş, herhangi bir ülkenin merkez bankası veya resmi kuruluş bağlantısı olmayan, dünyadaki para birimleriyle alınan ve satılan, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak sunulan Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır – Bitcoin Nasıl Alınır

Bitcoin alıp satmak için öncelikle sanal cüzdan oluşturmanız gerekiyor. Oluşturduğunuz sanal cüzdanınızı cep telefonunuzda, tabletinizde, bilgisayarınızda oluşturabileceğiniz gibi internet üzerinde bulunan web sitelerinden de kullanabilirsiniz. Kullanabileceğiniz cüzdan sınırı bulunmamakta. İstediğiniz kadar cüzdan açabilirsiniz. Bu açacağınız cüzdanlar için ise çok özel bilgilerinizi vermenize gerek yok. Sanal cüzdanınızı veya cüzlanlarınızı oluşturduktan sonra bu sanal cüzdan ile para alabilirsiniz, para gönderebilirsiniz ve imkan sunan firmaların ürünleri ile alışveriş yapabilirsiniz.

Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı, proof-of-work diye bilinen teknolojiler kullanılıyor. Bitcoinler ödemeyi yapan ve alan kişi şifrelenir. Her işlemin ağa duyurulumu yapılır ve blok zincirinde yerini alır. Böylece hazırlanan bitcoinler birden fazla kullanılamaz. Bitcoin bu teknolojiden faydalanarak, herkesin kullanabileceği hızlı güvenilir bir ödeme ağı sağlamaktadır.

Son Paylaşımlar

1 Comment

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar