Pazartesi, Ekim 3, 2022

Elon Musk Kimdir – Elon Musk Ne İş Yapar

Elon Musk, Paypal’ın kurucusu ve uzay taşımacılığı hizmetleri şirketi SpaceX’i kurucusu olan Güney Afrika doğumlu Amerikalı bir endüstri mühendisi ve girişimcidir. Ayrıca elektrikli otomobil şirketi olan Tesla’nın ilk kurucularından biri ve şuan da şirketin İcra Kurulu Başkanıdır. 70,5 milyar dolarlık servetiyle Musk, dünyanın 10 milyarder listesinde 7. sırada yer alıyor.

1971’de doğan Elon Musk, bilgisayarlar oyunları ile erken yaşda tanıştı. 12 yaşındayken kendisine servet ve şöhret kazandıran bir oyunu kodu yazdı. O sırada Afrika’da apartheid’i desteklemekten kaçınmak ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki daha büyük ekonomik fırsatlar nedeniyle bir Kanada pasaportu aldı.

Paypal ve SpaceX

Musk, 1997’de Stanford Üniversitesi’nden ayrıldığından beri birçok başarılı firma kurdu. O yıl ilk şirket olan Zip2’yi kurdu. Çevrimiçi gazetelere harita ve iş rehberleri sağlayan firma 1999’da Compaq tarafından satın alındı. Ardından, 2001’de halka açılan PayPal ile birleşen X.com’u kurdu ve 2002’de eBay 1.5 milyar dolara firmayı satın aldı. Musk 2002’de SpaceX’i kurdu ve o zamandan beri havacılık firması yıllar içinde birçok kilometre taşını tamamladı. SpaceX, 2017’nin sonlarında bir yörünge roketinin ilk aşamasına başarıyla yeniden fırlatıp inen ilk şirket oldu. 2020’de SpaceX, NASA astronotları Doug Hurley ve Bob Behnken’i Crew Dragon uzay aracıyla uzaya uçurduktan sonra 30 Mayıs’ta tarih yazdı. Falcon 9 roketi kullanarak.

Tesla Ne zaman Kuruldu – Tesla Nedir

Musk, 2004 yılında elektrikli araçların mobilitenin geleceği olduğuna inandığı için bir elektrikli otomobil şirketi olan Tesla’ya büyük yatırım yaptı. Tesla, 2008 yılında ilk otomobili piyasaya sürdükten iki yıl sonra, otomotiv eleştirmenleri tarafından performansı ve tasarımıyla övülen Model S sedan’ı tanıttı. Şirket, 2012’de onu 40 yaşında milyarder yaptı. Tesla’nın CEO’su olan Musk, hisse senetlerinin büyük bir farkla depolanmasıyla sonuçlanan çeşitli tartışmalara girdi. 2018’de Musk, tweet’inde yanlış bir şekilde fon sağladığını iddia ettikten ve Tesla’yı hisse başına 420 dolardan gizli tutmayı düşündükten sonra başını belaya soktu. Hem kendisi hem de Tesla’nın 20 milyon dolar para cezası ödemesiyle sonuçlandı ve Musk, Tesla’nın yönetim kurulu başkanı olarak istifa etmeyi kabul etti. Bununla birlikte, tartışmalara rağmen, Tesla hisseleri servetini artırarak büyümeye devam etti.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar