Çarşamba, Eylül 28, 2022

Nükleer Santral Nedir – Nükleer Santral Nasıl Çalışır

Nükleer enerji nasıl yapılır

Nükleer santraller, kömür ve doğalgaz gibi enerji santrallerinden farklıdır, çünkü termal bir üretim süreci olmalarına rağmen, buhar oluşturmak için hiçbir şey yakmalarına gerek yoktur.

Bir nükleer santralde uranyum atomları, düşük zenginleştirilmiş uranyum yakıtı gerektiren fisyon adı verilen bir süreçte bölünür. Uranyum yakıtı, biri bir ton kömür, üç varil petrol veya 17.000 fit küp doğalgaz kadar enerji üretebilen peletler haline getirilir. Bu peletler genellikle, yakıt düzenekleri adı verilen demetler halinde gruplanan 12 fitlik metal yakıt çubuklarına istiflenir.

Nükleer fisyon sayesinde, atomlar ayrılırken uranyumdan ısı ve nötronlar salınır. Nötronlar diğer uranyum atomlarına çarparak onların bölünmesine neden olur ve döngüyü devam ettirir. Bu arada, açığa çıkan ısı reaktör içindeki suyun kaynamasına neden olur ve bu da türbinlere güç veren buharı oluşturur ve bu da jeneratörlere elektrik üretme gücü verir.

Nükleer Enerji türleri

İki standart nükleer reaktör türü vardır, birincisi kaynar su reaktörleri (BWR), türbinleri döndürmek ve elektrik üretmek için kaynayana kadar suyu basitçe ısıtır. İkinci olarak, bu su ayrı bir su kaynağına pompalanmadan önce suyu kaynama noktasına yakın ısıtan basınçlı su reaktörleri (PWR). Bu bölmede, bir türbine güç sağlamak için kullanılan buhar haline gelir.

Nükleer enerjinin zararları ve yararları

Nükleer enerjinin buhar oluşturmak için herhangi bir şey yakması gerekmediğinden, metan veya CO2 gibi sera gazları yaymaz. Bir nükleer santral kurulup çalışmaya başladığında, ürettiği elektrik düşük uranyum maliyeti nedeniyle ucuzdur. Rüzgar ve güneşin aksine nükleer, bir yıla kadar kesintisiz çalışabilen tutarlı ve güvenilir bir enerji kaynağıdır.

Bununla birlikte, bir nükleer santral inşa etmenin ilk maliyeti çok yüksektir. Idaho’daki yeni bir çok yönlü test reaktörü (VTR) projesinin başlangıçta yedi yıl boyunca her yıl 3,9 ila 6 milyar ABD Doları ile 550-850 milyon ABD Doları arasında mal olacağı tahmin edilmektedir. Bu, Idaho Ulusal Laboratuvarı başkanı Kemal Paşamehmetoğlu tarafından verilen 3,5 milyar dolarlık ilk tahminden çok daha fazla. Yedi yıllık işletme maliyeti, Enerji Bakanlığı’nın tüm nükleer teknoloji geliştirme programının 740 milyon dolar olan 2019 bütçesinden daha fazla. Benzer bir hikaye dünya çapında doğrudur, reaktörler genellikle bütçeyi aşar ve gecikir.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar