Salı, Eylül 27, 2022

Bademli Şeftali ve Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?

Püf Noktası! Evde reçel yapmak sandığınızdan daha kolay. Evde şeftali ve kayısı reçeli püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Malzemeler:

1,5 kg. şeftali

1,5 kg. kayısı

1,5 kg. toz şeker

1 su bardağı çiğ badem

3 yemek kaşığı limon suyu

Meyvelerinizi alırken çok olmuşları seçmemeye özen gösterin. Böylece reçeliniz hazır olduğunda reçelin içindeki meyveler tane tane olacaktır.

 • Meyveleri güzelce, bok su ile yıkayın.
 • Kayısıları ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın. İkiye böldüğünüz kayısıları bir kez daha ikiye bölün. Eğer meyveleri reçelinizde daha tane tane ve iri istiyorsanız bir kez daha bölmenize gerek yok.
 • Şeftalilerinizi soyun ve yarım ay şeklinde doğrayın. Yine bunları da ikiye bölebilir ya da yarım ay şeklinde bırakabilirsiniz. Şeftali daha yumuşak bir meyve olduğundan reçeliniz içinde pek tane tane kalmıyor. Ama helmelenen şeftalileriniz reçelinize güzel bir kıvam katacak 🙂
 • Temizlediğiniz ve doğradığınız meyveleri büyük bir tencerenin içine alın. Tencerenin büyük olmasına özen gösterin. Reçeliniz kaynadıkça köpürüp tencerenizden taşabilir. Bu yüzden tencere seçiminiz önemli bir püf noktası.
 • Tencereye aktardığınız çileklerin üzerine şekerin tamamını ekleyin. Mümkünse bir gece, mümkün değilse en az 3 saat meyveler suyunu salana kadar tencerenin kapağını kapatıp bekleyin.
 • Çiğ bademlerinizi geceden bir kase suyun içine bırakın. Su mutlaka bademlerin üstünü bir kaç parmak kadar geçsin. Eğer bademleri bir gece suda bekletemeyecekseniz 15 dakika kadar kaynatın. Böylece bademlerinizin kabukları daha kolay soyulacak.
 • Kayısı ve şeftaliler suyunu saldıktan sonra meyvelerinizin üzerinde hala şeker kaldıysa tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın.
 • Tencerenin altını yüksek ateşte açın. Reçel kaynadıkça köpürmeye başlayacak. Bu nedenle bu süreçte ocağın başında durmanızda fayda var. Reçeliniz kaynadıkça tencerenin kenarlarına doğru köpüklenmeler olacak. Tahta bir kaşık yardımıyla köpükleri toplayın. Bu köpükleri toplamanız reçelinizin berrak bir görünüme sahip olmasına ve sonradan şekerlenmemesini sağlayacak. Reçelinizin taşmasını önleyecek şekilde ocağınızın ateşini kısabilirsiniz.
 • Reçeliniz yarım saat kaynadıktan sonra kabuklarını soyduğunuz bademlerinizi de reçelinize ekleyin. Reçelinize badem eklemek tamamen sizin damak sevdinize kalmış. İsterseniz hiç badem eklemeden de reçelinizi yapabilirisiniz.
 • Reçeliniz 1 saat kaynadıktan sonra içine 3 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin. Limon suyunu da ekledikten sonra 15 dakika daha reçelinizi kaynatın.
 • Küçük bir tabağa birkaç damla reçel damlatın ve birkaç dakika buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuyan reçelin kıvamı istediğiniz ölçüye geldiyse tencerenin altını kapatın.
 • Reçelinizi sıcakken, daha önce sterilize ettiğiniz kavanozlara doldurun ve kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirip soğumaya bırakın.

Püf noktası:

 • Eğer reçeliniz 1 saat 15 dakika sonunda istediğiniz kıvama gelmemişse ama çilekleriniz de erimeye başladıysa tencerenizin altını kapatın. Reçelinizi geniş bir kapın içine alıp üzerine bir tülbent kapatıp güneş gören bir yerde en az bir gün bırakın. Her gün reçelinizin kıvamını kontrol edin. Reçeliniz istediğiniz kıvama geldiğinde kavanozlara doldurabilirsiniz.
 • Reçelinizi kışlık olarak hazırlamayacaksanız ve kısa süre içerisinde tüketmeyi planlıyorsanız sıcakken kavanozlamanıza gerek yok. Reçeliniz soğuduktan sonra kavanozlarsanız eliniz yanmayacaktır 🙂

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar