Çarşamba, Eylül 28, 2022

Ev Yapımı Çilek Reçeli – Evde Çilek Reçeli Nasıl Yapılır

Püf Noktası! Evde çilek reçeli yapımı sandığınızdan daha kolay. Evde çilek reçeli püf noktalarını bu yazıda bulabilirsiniz!

Çilek alırken en ufaklarından seçmeye özen gösterin. Böylece reçeliniz hazır olduğunda reçelin içindeki meyveler tek lokmalık olacaktır. 

Malzemeler:

1 kg. çilek

½ kg. toz şeker

–       Çilekleri güzelce, bok su ile yıkayın. Hatta mümkünse çileklerinizi bir 10 dakika kadar bol su içinde bekletin ve güzelce süzün. 

–       Çileklerinizi yıkayıp süzdükten sonra çileklerinizin saplarını temizleyin.

–       Temizlediğiniz çileklerinizi büyük bir tencerenin içine alın. Tencerenin büyük olmasına özen gösterin. Reçeliniz kaynadıkça köpürüp tencerenizden taşabilir. Bu yüzden tencere seçiminiz önemli bir püf noktası. 

–       Tencereye aktardığınız çileklerin üzerine şekerin tamamını ekleyin. Mümkünse bir gece, mümkün değilse en az 3 saat çilekler suyunu salana kadar tencerenin kapağını kapatıp bekleyin. 

–       Çilekler suyunu saldıktan sonra meyvelerinizin üzerinde hala şeker kaldıysa tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. 

–       Tencerenin altını yüksek ateşte açın. Reçel kaynadıkça köpürmeye başlayacak. Bu nedenle bu süreçte ocağın başında durmanızda fayda var. Reçeliniz kaynadıkça tencerenin kenarlarına doğru köpüklenmeler olacak. Tahta bir kaşık yardımıyla köpükleri toplayın. Bu köpükleri toplamanız reçelinizin berrak bir görünüme sahip olmasına ve sonradan şekerlenmemesini sağlayacak. Reçelinizin taşmasını önleyecek şekilde ocağınızın ateşini kısabilirsiniz. 

–       Reçeliniz 1 saat kaynadıktan sonra içine 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin. Limon suyunu da ekledikten sonra 15 dakika daha reçelinizi kaynatın. 

–       Küçük bir tabağa birkaç damla reçel damlatın ve birkaç dakika buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuyan reçelin kıvamı istediğiniz ölçüye geldiyse tencerenin altını kapatın. 

–       Reçelinizi sıcakken, daha önce sterilize ettiğiniz kavanozlara doldurun ve kavanozun ağzını sıkıca kapattıktan sonra ters çevirip soğumaya bırakın. 

Püf noktası: 

–       Eğer reçeliniz 1 saat 15 dakika sonunda istediğiniz kıvama gelmemişse ama çilekleriniz de erimeye başladıysa tencerenizin altını kapatın. Reçelinizi geniş bir kapın içine alıp üzerine bir tülbent kapatıp güneş gören bir yerde en az bir gün bırakın. Her gün reçelinizin kıvamını kontrol edin. Reçeliniz istediğiniz kıvama geldiğinde kavanozlara doldurabilirsiniz. Reçelinizi kışlık olarak hazırlamayacaksanız ve kısa süre içerisinde tüketmeyi planlıyorsanız sıcakken kavanozlamanıza gerek yok. Reçeliniz soğuduktan sonra kavanozlarsanız eliniz yanmayacaktır 🙂

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar