Çarşamba, Eylül 28, 2022

Mindfulness Ne Demek – “Mindfulness” Nedir?

Zihni temizlemenin veya bir şeye odaklanmanın en trend yolu, “Mindfulness

Mindfulness’ın Türkçe kelime anlamı “farkındalık”tır. Farkındalık kelimesinin ne ifade ettiğini anlamak ise aslında çok basit. Farkındalık, zihnin o an ne yapıyorsanız, nerede hareket ediyorsanız ya da her ne olup bitiyorsa onunla ilgilenmesi halidir.

Elimizde bulunan işin sıkıcılığı veya sıradanlığı nedeniyle zihin bir yolculuğa çıkıyor ve böylece bizim bedenimizle, bu anla bağlantımız kopuyor. Böyle durumlarda çok geçmeden zihnin geçmiş ya da gelecekte bir konuya saplantılı bir şekilde takıldığını fark ederiz. İşte mindfulness bu noktada devreye giriyor. Mindfulness zihni bu yolculuğa çıkar çıkmaz fark edip dikkati tekrar bu ana, içinde bulunduğun deneyime taşımak anlamına geliyor.

Yine de ne kadar uzaklaşırsak uzaklaşalım, farkındalık bizi olduğumuz yere, ne yaptığımıza ve hissettiğimize geri döndürmek için tam oradadır. Farkındalığın ne olduğunu anlayabilmek içinse en iyi yöntem onu deneyimlemektir. Bu kavramı kelimelere sığdırmak zor olduğu için kitaplarda, web sitelerinde, ses kayıtları ve videolarda anlam bakımından küçük farklılıklar bulacaksınız.

Farkındalık, tam olarak mevcut olmak, nerede olduğumuzun ve ne yaptığımızın farkında olmak ve etrafımızda olup bitenlere aşırı tepki vermemek için her insanda bulunan temel bir yetenektir.

Farkındalık, her insanın zaten sahip olduğu bir niteliktir, zihninizde canlandırmanız gereken bir şey değildir, sadece ona nasıl erişeceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Farkındalık Uygulaması Türleri
Farkındalık doğuştan gelse de, kanıtlanmış tekniklerle geliştirilebilir. İşte bazı yöntemler:

  • Oturma, yürüme, ayakta durma ve hareket etme meditasyonu (yatarak da mümkündür, ancak çoğu zaman uykuya neden olur);
  • Günlük yaşama eklediğimiz kısa duraklamalar;
  • Meditasyon pratiğini yoga veya spor gibi diğer aktivitelerle birleştirmek.

Farkındalık Uygulamasının Faydaları:

  • Meditasyon yaparken, meditasyonun bize getireceği faydalara odaklanmaktansa, sadece uygulamayı yapmak daha etkili.
  • Farkındalığı bu ana getirmek, stresi azaltır, performansı artırır, kendi zihnimizi gözlemleyerek içgörü kazandırır.
  • Farkındalık meditasyonu, yaşamlarımızda yargıyı askıya alabileceğimiz ve zihnin işleyişi hakkındaki doğal merakımızı açığa çıkarabileceğimiz, deneyimimize kendimize ve başkalarına karşı sıcaklık ve nezaketle yaklaşabileceğimiz bir zaman verir.

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar