Salı, Eylül 27, 2022

Türk Kahvesinin 40 Yıllık Hikayesi – Türk Kahvesinin Neden 40 Yıl Hatırı Vardır

“Türk kahvesinin 40 yıllık hatrı var” cümlesinin nereden çıktığını, gerçek hikayesini biliyor musunuz? Dilimize bu kadar yer etmiş, hemen hemen hepimizin mutlaka kulladığı bu cümlenin hikayesi nedir?

Türk Kahvesinin Neden 40 Yıl Hatırı Vardır

İstanbul Üsküdar’da bir kahve satıcısı varmış. Birgün bir yeniçeri, bu adamın dükkanına girmiş ve içerideki herkese kendisinden kahve ikram edilmesini ancak içeride bulunan Rum gemiciye verilmemesini belirtmiş. Kahveci kibarlıkla söyleneni dinlemiş ve içeride bulunan herkese kahve vermiş. Ancak bir farkla. Rum gemiciye verilmemesi istenmesine rağmen bu gemiciyede bir fincan kahve götürmüş ve kahvenin kendisinin ikramı olduğunu belirtmiş. Yeniçeri öfkelenmiş, ancak kahveci yeniçeriye “Bu sizin değil benim ikramımdır” demiş.

Aradan 40 yıl geçmiş, Sisam adasında Rumlar tarafından bir ayaklanma olmuş ve bu kahveci Rumlar tarafından esir alınmış. Issız bir yere götürülen kahveci yaşlı adam tam da artık öldürüleceğini düşünürken, bir adam yanına yaklaşmış ve “Siz bana 40 yıl önce bir yeniçerinin emirine rağmen kahve ikram etmiştiniz, ben o Rum gemiciyim.” demiş. Kahveci yaşlı adamı serbest bıraktırmış ve hayatını kurtarmış.

İşte o hepimizin severek içtiği “Türk Kahvesi” nin hikayesi budur. 40 yıllık hatır da bu hikayeden gelmektedir. Dilimize pelesenk olmuş bu cümle böyle güzel vefalı bir hikayeden gelmektedir.

Hepinize afiyet olsun!

Son Paylaşımlar

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisement -

Son Paylaşımlar