Çarşamba, Eylül 28, 2022

Windows 11 Ne Zaman Çıkacak – Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Windows 11 için Çıkış Tarihi: Muhtemel Ekim

İlk basın toplantısında Microsoft, Windows 11’in teorik olarak Ekim ve Aralık ayları arasında herhangi bir zaman anlamına gelebilecek olan aylarda gelecek. Bununla birlikte, şirket şimdi OS’nin 20 Ekim’de piyasaya sürüleceğini güçlü bir şekilde ima etti ve bunu OS’nin birkaç örnek ekran görüntüsünde ve diğer basın materyallerinde özel bir tarih olarak gösterdi.

Intel ayrıca bazı son sürücü sürüm notlarında Windows 11’den “Ekim 2021 Güncellemesi (21H2)” olarak bahsetti ve çip devinin de o ay güncellemeyi beklediğini ima etti. Ancak, ilk lansman tarihinin önceden yüklenmiş sistemler için olacağı ve Windows 10’a sahip kullanıcıların yükseltme alması gerekmediği anlaşılıyor. Resmi Windows hesabından bir Twitter gönderisi, kullanıcıların 2022’ye kadar ücretsiz yükseltme almayacaklarını söyledi.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Microsoft’un bloguna göre , minimum sistem gereksinimleri şunlardır: 

  • CPU: 64 bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdekle 1 GHz veya daha hızlı. 
  • 4 GB RAM 
  • 64 GB depolama
  • Güvenli Önyükleme ile UEFI BIOS
  • TPM 2.0
  • 720p çözünürlüğe sahip 9 inç veya daha büyük ekran
  • İnternet bağlantısı ve bir MS hesabı. Çevrimdışı yükleme yok.
  • DirectX 12 ile uyumlu GPU 

Bunlar, Windows 10 sistem gereksinimlerini çeşitli şekillerde aşmaktadır. Microsoft, bunları 1 GHz CPU (çift çekirdekli veya 64 bit değil), yalnızca 1 veya 2 GB RAM, yalnızca 16 ila 20 GB depolama alanı ve minimum 800 x çözünürlükle DirectX 9 yapabilen bir GPU olarak listeler. 600.

TPM 2.0 gereksinimi , özellikle ev yapımı PC’leri olan birçok kullanıcıyı kapatabilir . Bazı anakartlar, sonradan satın alabileceğiniz bir TPM modülü ile yükseltilebilir olsa da, her anakartta yerleşik bir TPM modülü bulunmaz. Çoğu sistemde TPM bulunur, ancak devre dışı olarak gelir, bu nedenle BIOS’unuzu açmanız gerekir. 

Ayrıca Microsoft’un , Rusya ve Çin dahil olmak üzere TPM’yi desteklemeyen veya yasaklayan ülkeler için Windows 11’in TPM olmayan sürümlerini yayınlamayı planladığı da ortaya çıktı . Microsoft’un bunu yapabilmesi, TPM 2.0’ın herkes için zor bir gereksinim olması gerekip gerekmediğini gerçekten sorguluyor.

Ancak bekleyin, daha karmaşık hale geliyor, çünkü Microsoft’un özellik listesi minimum olarak 1 GHz, 64 bit, 2 çekirdekli bir CPU’dan bahsetmesine rağmen, şirketin ayrıca 7. Nesil Intel veya 1. Gen AMD Ryzen veya altı bunda yok (daha fazlası aşağıda).

Microsoft ayrıca Windows 11 PC’ler oluşturan OEM’ler için bazı donanım gereksinimlerinden bahseden daha ayrıntılı bir Windows 11 gereksinimleri listesi (PDF indirme) yayımladı . 

Bunların çoğu, basıldığında bilgisayarı gerçekten açan bir güç düğmesine sahip olmak gibi beyinsizdir. Ancak ilginç bir şekilde, 2023’ten itibaren masaüstü olmayan tüm yeni cihazların en az 720p çözünürlüklü ön kameralara sahip olması gerekecek. Ayrıca, dokunmatik yüzey kullanan tüm Windows 11 PC’lerde Windows Hassas Dokunmatik Yüzeyler ve tüm masaüstü olmayanlarda Bluetooth olması gerekir. LE bağlantısı. Tüm bilgisayarlar, hatta masaüstü bilgisayarlar, Wi-Fi gerekli olmasa da bir tür ağ bağlantısı gerektirir.

Son Paylaşımlar

- Advertisement -

Son Paylaşımlar