Pazartesi, Ekim 3, 2022

Neden Kilo Veremiyorum – Kilo Vermeyi Engelleyen Sebepler

DSÖ (Dünya sağlık örgütü) tarafından en tehlikesi 10 hastalığın içinde yer alan hastalık OBEZİTE! Peki ya kilo vermemizi neler etkiliyor. Kısaca bahsedelim;

  • Genetik Yatkınlık
  • Düşük Kalorili Diyetler
  • Antidepresan kullanımı
  • Menopoz Dönemi
  • Polikstik Over Sendromu
  • Hormonal Düzensizlik

Bu Sebeplerden Kilo veremiyorsanız Neler Yapabilirsiniz?

Hiç vakit kaybetmeden ilk önce endokrinoloji ve metabolizma uzmanlarına görünmeniz sizin açınızdan hızlı ve etkili çözüm olacaktır. Doktorların yönlendirmeleriyle kan tahlili yaptırarak hormonal bir problem varsa ona göre bir tedavi uygulanacaktır.

Bazı hormonal sorunlardan oluşan hastalıklarda şunlara dikkat edilmelidir:

İnsülin Direnci: Monosakkarit olarak bilinen basit şeker bulunan bal, taze ve kuru meyveler, ambalajlı meyve suları ve gıdalar, işlem görmüş yiyecekler, patates, pirinç ve beyaz un ile yapılan karbonhidrat bakımından zengin hamur işleri tüketilmemelidir. Tereyağı yerine zeytinyağı, kızartma yerine haşlanmış sebzeler tercih edilmelidir. Gün içerisinde her 2,5 ile 3 saatte bir olacak şekilde sık beslenilmelidir.

Hipotiroidi: Doktor tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanımının yanında bol su tüketilmelidir. Hipotiroidi hastalarının vücudu ödem tutmaya müsait olduğu için tuz ve turşu, tuzlu zeytin, tuzlu peynir gibi tuz içen besinleri kullanılmamalıdır. Yoğurt, ayran, süt gibi protein bakımından zengin besinler metabolizmayı hızlandıracağından ara öğünlerde tüketilmesi önerilir.

Cushing Hastalığı: Kortizol hormonunun aşırı salgılanması sonucunda meydana gelen hastalıkta tuz ve şeker kullanımı azaltılmalıdır. Ödem atmaya yardımcı, magnezyum bakımından zengin yeşil yapraklı besinlerin tüketilmesi önerilir.

Polikistik Over Sendromu: Bol lifli sebzeler gibi düşük glisemik indeksli besinler tercih edilmelidir. Pirinç, beyaz un ve beyaz şeker ürünleri gibi, rafine edilmiş karbonhidratlardan ve şekerli besinlerden kaçınılmalıdır. Protein bakımından zengin, az yağlı gıdalar ile beslenilmelidir.

Altta belirttiğimiz tüm soruların cevapları yazımızda bulunmaktadır!

Vucüdum inceliyor ama kilo Veremiyorum

Kimler kio veremez

Kilo vermeyi engellen vitamin eksiklikleri

Kilo veremenin psikolojik nedenleri

Neden kilo veremiyorum test

Neden kilo veremiyorum Kadınlar Kulübü

Kilo vermemenin altında yatan sebepler

Az yiyorum spor yapıyorum ama kilo veremiyorum

Son Paylaşımlar

- Advertisement -

Son Paylaşımlar